Obklady, dlažby, sanita

Vždy aktuálny prírodný mramor

Mramor je synonymom luxusu už od nepamäti. Navyše je veľmi elegantný, avšak ukrýva v sebe ešte oveľa viac. Nielen pre jeho stabilnú hodnotu ho neustále vyhľadávajú najmä náročnejší stavitelia a sochári.

Na začiatok trošku histórie, ktorá nám však pomôže najlepšie pochopiť kvalitu tohto materiálu. Slovo mramor pochádza z gréčtiny a v preklade znamená “žiarivý kameň”. Vyjadruje tak presne jeho základné vlastnosti – lesk, ligot a jas.

Príbeh slávy tohto kameňa začína už v antike, keď v roku 320 pred naším letopočtom získal svoj názov od filozofa Teofrasta. Odvtedy už uplynulo mnoho rokov, avšak stále zostáva “obľúbencom” stavebného priemyslu a sochárov.

Ako bolo na počiatku

V bytovom dizajne sa čoraz viac preferuje návrat k prírode, k naturálnym motívom a jednoduchým líniám. Človek si čoraz viac uvedomuje dôležitosť prírody a snaží sa chrániť to, čo z nej zostalo. Ekologické myslenie ľudí je teda čoraz výraznejšie, a to sa prejavuje aj u staviteľov a vo výbere zákazníkov.

Snažíme sa vrátiť k nášmu počiatku, kedy človek žil v súlade s prírodou. Ak to nejde inak, aspoň chceme mať taký pocit, a teda sa takými vecami obklopujeme. Prírodný mramor si dlhodobo drží status kvality a exkluzivity, teraz však zažíva aj svoj comeback.

A z čoho sa mramor skladá?

Z každej strany počúvame, že investovať do kvalitných vecí sa oplatí. Prírodný mramor je zaručene jednou z nich. Z technického hľadiska je ním akákoľvek leštiteľná a dobre opracovaná karbonátová hornina.

Ide teda vlastne o kryštalický vápenec, ktorý sa skladá z 95 % karbonátových kryštálov a z 5 % silikátov, ílovitej hmoty, limonitu, grafitu alebo iných minerálov či organických látok. Práve tieto látky a  prevaha jednej z nich určujú sfarbenie jednotlivých druhov mramoru.

Závan prírody u vás doma

Práve z tohto dôvodu po ňom siaha čoraz viac ľudí. Je nielen vďačným materiálom, ale aj značne formovateľným. Sochári naňho nedajú dopustiť, veď biely mramor si cenili umelci už v antike. Navyše rôznorodosť jeho farebných odtieňov či veľkosť zrna, ktoré vyplývajú z jeho zloženia, dávajú priestor aj fantázii majiteľa, doladiť si ho k nábytku.

Predurčený do kuchyne

… alebo do kúpeľne. Čo viac definuje prírodu ako voda? Práve preto jej spojenie s mramorom v priestoroch ako sú kuchyňa či kúpeľna prináša príjemný pocit harmónie. Materiál je polovicou úspechu, a ak spojíme prírodné čaro tohto kameňa, výsledkom je oáza pokoja u vás doma.

Jeho použitie v kuchyni má svoje klady aj zápory. Čistá exkluzivita, ktorá však vyžaduje svoju starostlivosť. Zvlášť pozor si dávajte pri vyliatí farebných tekutín, ako napríklad víno. Mramor je totiž pórovitý materiál a všetko neutriete, pretože ich vsakuje. Pre niektorých majiteľov je to však maličkosť v porovnaní s jeho luxusným vzhľadom, ktorý je na nezaplatenie.

 Nenašli ste, čo ste hľadali? Nenašli ste, čo
ste hľadali?
kontaktujte nás
Kontaktný formulár