Obklady, dlažby, sanita

Ako si vybrať obklady a dlažbu do domácnosti?

Plánujete v blízkej dobe vyberať dlažbu do domácnosti a ste zmätení v neprehľadnej ponuke? Zorientujte sa spolu s naším článkom a darujte vášmu domovu tú najvhodnejšiu dlažbu.    

Či už renovujete, staviate alebo zariaďujete svoj vysnívaný byt, pokladanie dlažby nie je každodenná záležitosť. Práve preto jej musíme venovať o to viac pozornosti. To, čo teraz vyberiete, budete vídať ráno i večer ešte zopár rokov. Ako však vybrať tú správnu pre váš domov? Ako si vybrať kvalitu za rozumnú cenu?

 

Druhy dlažieb

V prvom rade je dôležité vedieť, že existuje viacero druhov obkladových materiálov. Zých najznámejších sa používajú najmä sklené, keramické, z čadičových dlaždíc, drevené, kamenné a sadrokartónové. Pri výbere toho správneho práve pre vás zaváži najmä účel a samotná miestnosť.

Zavážia však najmä vlastnosti dlaždíc, pretože tie určujú funkčné rozdiely medzi jednotlivými druhmi. Na tie sa zamerajte, pretože vo väčšine prípadov má aj tak posledné slovo dizajn a vzhľad. Predsalen sa na ne budeme pozerať nejaký-ten rôčik.

 

Dôležité faktory

A na aké vlastnostnosti sa teda treba zamerať?

  • Mrazuvzdornosť a absorbcia – dlažbu môžete považovať za mrazuvzdornú, ak má absorbciu menšiu ako 3 %. Väčšinou je označená symbolom snehovej vločky.
  • Odolnosť voči oderuiba u glazovaných obkladov a dlažieb. Je potrebné sa na ňu však zvlášť opýtať, pretože v súčasnosti ju výrobca už uvádzať nemusí. Meria sa v stupnici PEI (PEI 1 – PEI 5), pričom PEI V (5) predstavuje najvyššiu odolnosť.
  • Tvrdosť – vyjadruje sa v stupnici MOSH od 1 do 10 (najtvrdšia). Kvalitné dlažby majú tvrdosť od 6 do 9.
  • Protišmykovosťdôležitá najmä ak vyberáte dlažbu do kúpelne. Dlažby označované ako A, B, C sú určené pre chodenie naboso (symbol bosej nohy) a R9 – R13 sú vhodné pre miestnosti, kde sa chodí v obuvi.
  • Tonalita – každá farba má svoje odtiene a dokonca hneď niekoľko. Farebnú odchylku spôsobujú okrem iného aj atmosférické podmienky, teda vlhkosť vzduchu či tlak pri vypaľovaní. Preto venujte detailnú pozornosť najmä označeniu jednotlivých farebných tónov.

 

 

 

Spôsob pokladania

V neposlednom rade nemôžeme zabudnúť na spôsob pokladanie, ktorý plní najmä dizajnovú funkciu. Stretnúť sa môžete celkom so štyrmi spôsobmi: na strih (dlaždice sa pokladajú rovnobežne so stenou a škáry sú vo štvorcovej alebo obdĺžnikovej sieti), na koso (dlažba je pokladaná v 45° uhle k stene), tehlová väzba (obdĺžnikový formát, rovnobežne so stenou) a parketová skladba (jednotlivé obdĺžniky sa otáčajú pod uklom 90° ako parkety).

 Nenašli ste, čo ste hľadali? Nenašli ste, čo
ste hľadali?
kontaktujte nás
Kontaktný formulár